Sezon letni już dawno za nami, a jesień zbliża nas do mroźnej i śnieżnej zimy. Nie oznacza to, że musimy rezygnować z czasu spędzonego w ogrodzie. Jednak to, bez czego się nie obejdziemy, to przygotowanie przestrzeni zewnętrznej do sezonu zimowego. W grę wchodzi między innymi czyszczenie, pielęgnacja i zabezpieczenie mebli ogrodowych.
Jak zadbać o ulubiony zestaw mebli ogrodowych, aby cieszył domowników przez kolejne lata użytkowania? Podpowiadamy!
Drewniane meble ogrodowe – najchętniej wybierane
Na popularności nie tracą drewniane meble ogrodowe, które są najczęściej wybierane. Doceniamy je zarówno za przystępne ceny, estetykę, naturalny surowiec oraz szeroką paletę kolorów, kształtów i dostępność wielu ciekawych elementów. Aby jednak drewniane meble ogrodowe poradziły sobie ze zmiennymi warunkami pogodowymi, należy o nie właściwie dbać. Poza sezonem przyda się suche miejsce do przechowywania oraz dopasowane pokrowce ochronne, np. z oferty dostępnej na stronie https://bazkar.pl/.
Meble drewniane należy również konserwować i impregnować. Raz w roku wystarczy, gdy bazą jest drewno np. tekowe. Meble z drewna miękkiego, np. sosnowego, wymagają częstszych zabiegów tego typu.
Nie obejdzie się ponadto bez czyszczenia. Powierzchowne zabrudzenia można usunąć ściereczką namoczoną w roztworze wody z mydłem lub płynem do mycia naczyń. Trudniejsze zabrudzenia czy poszarzałe powierzchnie można potraktować papierem ściernym. Jako zabezpieczenie, a także wydobycie głębi koloru sprawdzi się zabieg olejowania.
Technorattanowe meble ogrodowe – nieskomplikowana pielęgnacja
Drugim chętnie wybieranym rodzajem mebli ogrodowych, są te bazujące na technorattanie. Jest to tworzywo sztuczne o wyglądzie przypominającym naturalną plecionkę rattanową. Tak wykonane meble są odporne na zmienne warunki pogodowe, także te zimowe. Aby o nie zadbać, wystarczy regularne usuwanie kurzu i powierzchownych zabrudzeń.
Metalowe meble ogrodowe – trwałe i odporne na czynniki zewnętrzne
Doceniamy jakość, trwałość i estetykę metalowych mebli ogrodowych. O nie jednak również trzeba dbać. Przede wszystkim metal nie lubi wilgoci, która szybko może powodować powstawanie ognisk rdzy. Z tego względu metalowe meble ogrodowe wymagają usuwania powierzchownych zabrudzeń, dokładnego suszenia oraz traktowania lakierem lub farbą, które działają zabezpieczająco.
Do ich czyszczenia można użyć myjki ciśnieniowej, ale i nierzadko wystarczy roztwór wody z delikatnym detergentem, np. płynem do mycia naczyń.
Rattanowe meble do ogrodu – częste czyszczenie to większa żywotność
Meble ogrodowe z rattanu, czyli materiału naturalnego, trzeba czyścić regularnie, nawet co tydzień. W szczeliny misternie utkanej plecionki łatwo wnikają zabrudzenia, a ich pozostawianie na dłuższy czas skutkuje uszkodzeniami, których być może w późniejszym czasie nie uda się naprawić.
Po wyczyszczeniu, rattanowe meble najlepiej zabezpieczyć pokrowcem ochronnym lub plandeką, a także umieścić je w suchym miejscu.
Nasz wymarzony zestaw mebli ogrodowych może przetrwać wiele sezonów, nie tracąc na efektownej estetyce czy posiadanych właściwościach. Wystarczy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji i przechowywaniu poza sezonem.
—
Artykuł sponsorowany