Czy mleko modyfikowane jest zdrowe? Wszystko, co musisz wiedzieć!

Każda mama chce dać swojemu dziecku to, co najlepsze. Podstawą zdrowia i prawidłowego rozwoju najmłodszych jest  przede wszystkim zdrowa dieta. Najlepszy pokarm dla dziecka to naturalnie pokarm mamy, który ma skład idealnie dostosowany do potrzeb żywieniowych malucha na danym etapie jego życia. Co jednak, jeśli z różnych powodów mama nie może karmić swojego dziecka piersią? W tej sytuacji sprawdzają się mleka modyfikowane dla dzieci, których w tej chwili na rynku nie brakuje. Na co zwrócić uwagę, wybierając mleko modyfikowane dla dziecka i jakie mleko modyfikowane jest najlepsze? Co polecają pediatrzy? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej. Podpowiadamy również, jak zrobić mleko modyfikowane w domu i jak prawidłowo podawać je najmłodszym.

Co to jest mleko modyfikowane? Skład

Pokarm mamy to najlepszy wybór, jeśli chodzi o karmienie niemowląt. Nic mu nie dorówna, bo jest perfekcyjnie dostosowany składem do potrzeb rozwojowych maluszka, zapewniając mu na każdym etapie życia odpowiednią dawkę niezbędnych dla zdrowia składników. WHO zaleca, by przez przynajmniej pierwszych sześć miesięcy swojego życia niemowlę było karmione wyłącznie mlekiem mamy, co dobrze pokazuje, jak niezastąpiony jest to pokarm. Jeśli jednak mama nie może karmić piersią, należy zadbać o to, aby zapewnić dziecku jak najlepsze mleko modyfikowane, czyli specjalnie dostosowany do dziecięcych potrzeb produkt żywnościowy. 

Wielu rodziców obawia się, czy mleko modyfikowane jest zdrowe, dlatego warto w tym miejscu podkreślić, że jest to produkt starannie dostosowany do potrzeb zdrowotnych i rozwojowych dziecka (choć, jak wcześniej podkreślono, nie zastąpi mleka mamy). Mieszanki modyfikowane powstają głównie na bazie mleka krowiego, jednak odpowiednio zmodyfikowanego, by możliwie najbardziej upodobnić je do mleka kobiecego pod względem składu jakościowego i ilościowego. Jest to możliwe dzięki dziesiątkom lat badań nad mlekiem kobiecym oraz wykorzystaniu zaawansowanej technologii. W mleku modyfikowanym znajdziemy m.in.:

  • białka, 
  • węglowodany,
  • tłuszcze, 
  • witaminy, 
  • minerały, 
  • prebiotyki,
  • probiotyki (np. Lactobacillus reuterii czy Bifidobacterium lactis). 

Bardzo ważne w mleku modyfikowanym są m.in. oligosacharydy odwzorowujące te znajdujące się w mleku kobiecym, a także kwasy Omega-3 i Omega-6.

Mleka modyfikowane dla dzieci – które wybrać?

Wielu rodziców zastanawia się, jakie jest najzdrowsze mleko modyfikowane i jest to naturalne, bo każda mama i każdy tata chcą dla swojego dziecka tego, co najlepsze. Wybierając mieszankę modyfikowaną dla dziecka, warto zwracać uwagę przede wszystkim na jej skład. Niemowlę ma specyficzne potrzeby żywieniowe, a jego intensywnie rozwijający się organizm wymaga żywienia jak najlepiej odpowiadającego na te potrzeby. 

Jakie mleko modyfikowane będzie najlepsze dla dziecka? Przede wszystkim to dostosowane do jego wieku. Na rynku znajdziesz mieszanki przeznaczone dla różnych grup wiekowych, w tym mleka początkowe, czyli mleka modyfikowane dla noworodków i niemowląt do 6. miesiąca życia, a także mleka następne, w tym np. mleka modyfikowane dla dzieci w wieku 6–12 miesięcy, dla dzieci w wieku 12–24 miesiące itd. Nie zawsze pierwsza mieszanka, choćby idealnie odpowiadająca rodzicowi pod względem składu, okaże się właściwa dla dziecka. Podając zatem maluchowi nowe mleko modyfikowane, warto obserwować jego reakcje. W przypadku dzieci ze szczególnymi potrzebami żywieniowymi, po konsultacji z pediatrą, można wprowadzić mleka specjalistyczne, w tym mleko modyfikowane bez laktozy, mleko modyfikowane kozie, mleko dla wcześniaków, mleko przeciw ulewaniu, zaparciom itd. 

Mleko modyfikowane – jak zrobić i jak podawać dziecku?

Wybór mleka modyfikowanego dla dziecka jest nie mniej ważny od jego prawidłowego przygotowania i właściwego sposobu podawania dziecku. Przede wszystkim należy zapoznać się z zaleceniami producenta dotyczącymi właściwego dawkowania mieszanki mlecznej oraz jej sporządzania. Ważne jest też prawidłowe przechowywanie mleka modyfikowanego. Proszek zawsze powinien być przechowywany w szczelnie zamkniętym, oryginalnym pojemniku. 

Mleko modyfikowane dla dziecka zawsze przygotowujemy na świeżo, bezpośrednio przed podaniem, dbając o higienę, w tym o wcześniejsze dokładne umycie i odparzenie butelki, higienę miejsca roboczego i rąk oraz zagotowanie świeżej wody i ochłodzenie jej do odpowiedniej temperatury. Dawkę proszku zawsze odmierzamy umytą i wysuszoną miarką dołączoną do zestawu, pobierając płaskie, nieubite porcje. Proszek i ostudzoną wodę mieszamy w proporcjach zgodnych z tabelą żywienia podaną przez producenta na opakowaniu. Mleka nie powinno się podgrzewać w kuchence mikrofalowej, bo grozi to poparzeniem. Zawsze przed podaniem dziecku przygotowanej mieszanki kontrolujemy też dodatkowo temperaturę płynu, by nie doszło do poparzenia. 

Jeśli dziecko jednorazowo nie wypije całej porcji, pozostałą część z butelki należy wylać – nie nadaje się ona do ponownego wykorzystania. Po skończonym posiłku dziecko nie powinno przetrzymywać smoczka z resztką mleka w buzi, a rodzic nie powinien zapominać o prawidłowej higienie dziąseł i pierwszych ząbków malucha. 

 

Artykuł sponsorowany

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *