Trombocytopenia, czyli zbyt mała ilość płytek krwi, jest stosunkowo popularnym zaburzeniem hematologicznym w ciąży. Dotyczy średnio 6,6-11,6% pacjentek i pod kątem częstości występowania wyprzedza ją tylko niedokrwistość. Trombocytopenia bywa łagodna i niezagrażająca matce oraz rozwijającemu się dziecku, ale może również być objawem niebezpiecznych i zagrażających zdrowiu i życiu powikłań. Sprawdź, co warto wiedzieć na temat małopłytkowości w okresie ciąży.
Trombocytopenia ciążowa
Nawet 65-80% przypadków małopłytkowości w okresie ciąży to tzw. trombocytopenia ciążowa, najczęściej rozwijająca się w trzecim trymestrze. Jej charakter zazwyczaj jest bezobjawowy i przemijający – ustępuje po zakończeniu okresu ciąży i urodzenia dziecka. Warto mieć także świadomość, że w przypadku ciąż bliźniaczych, liczba płytek krwi może być ciut niższa niż w porównaniu z ciążą pojedynczą.
Przyczyny małopłytkowości w ciąży
Lista przyczyn, które prowadzą w ciąży do obniżenia ilości trombocytów, obejmuje:
- choroby szpiku kostnego
- dziedziczne zaburzenia funkcji płytek
- zakrzepową plamicę małopłytkową
- zespół wykrzepiania wewnątrznaczyniowego
- stan przedrzucawkowy HEELP
- trombocytopenię autoimmunologiczną
- hipersplenizm
- niedokrwistość aplastyczną
- niedobór kwasu foliowego lub witaminy B12
- nowotwory krwi
- małopłytkowości wrodzone
- pierwotną małopłytkowość immunologiczną.
Groźny zespół HELLP
Małopłytkowość towarzyszy zespołowi HELLP, który jest powikłaniem ciąży zagrażającym życiu. Zazwyczaj występuje w trzecim trymestrze ciąży i u kobiet, które mają już za sobą pierwszy poród. Około 1/3 przypadków HELLP może zdarzyć się w ciągu 48h po porodzie.
Do objawów towarzyszących zalicza się: nudności, wymioty oraz występowanie bólu w nadbrzuszu. Wczesne rozpoznanie tego zespołu jest niezwykle ważne, ponieważ zwiększa się ryzyko przedwczesnego porodu, niewydolności nerek, ostrej niewydolności oddechowej i obumarcia płodu.
Nie każda małopłytkowość w ciąży jest z nią związana
Trombocytopenia, mimo że przydarza się w okresie ciąży, nie musi być z nią związana przyczynowo. Szereg chorób i zaburzeń jest przyczyną małopłytkowości niezwiązanej z ciążą. Mowa tu m.in. o infekcjach HIV czy HCV, małopłytkowościach wrodzonych, chorobie von Willebranda, nowotworach krwi czy małopłytkowości niedoborowej – spowodowanej brakiem witaminy B12 i kwasu foliowego. Kluczowe jest zatem ustalenie, jaka jest przyczyna takiego stanu, by móc podjąć właściwe dla niego leczenie.
Choroby rzadkie przebiegające z małopłytkowością
Małopłytkowość, również ta pojawiająca się w okresie ciąży, może być objawem choroby rzadkiej. Do takich chorób zaliczają się m.in. nowotwory krwi, czy wspomniana powyżej choroba von Willebranda. Diagnostyka chorób rzadkich, ze względu na ich specyfikę, wymaga holistycznego spojrzenia na wszystkie objawy pacjenta, które pochodzą ze strony różnych układów. Fundacja Saventic chce upraszczać ścieżkę diagnostyczną osób, które podejrzewają u siebie chorobę rzadką. Zupełnie bezpłatnie można skorzystać z pomocy fundacyjnego zespołu ekspertów, którzy analizują przesłane dane medyczne przy wsparciu algorytmów.
Więcej informacji na temat działań Fundacji Saventic, a także obszerną bazę wiedzy, znajdziesz na stronie internetowej Fundacji.
—
Artykuł sponsorowany